web analytics

EMDR metode

EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) – desensibilizācija un traumu pārstrāde ar acu kustībām – ir jauna psihoterapijas metode, kas ir ārkārtīgi efektīva emocionālo traumu terapijā. Psihoterapeiti visā pasaulē savā darbā izmanto šo metodi kā papildinājumu klasiskajām psihoterapijas metodēm, jo ar EMDR palīdzību var manāmi ātrāk (salīdzinājumā ar tradicionālām psihoterapijas formām) risināt psiholoģiskās problēmas.

EMDR ir paātrināta informācijas pārstrādes metode. Metodes pamatā ir dabisks acu kustību process, kas aktivizē iekšējo traumatisko atmiņu pārstādes mehānismu nervu sistēmā. Noteikta veida acu kustības ļauj piekļūt iedzimtajam fizioloģiskajam traumatiskās informācijas pārstrādes mehānismam, kas rada psihoterapeitisko efektu. Traumatiskās informācijas transformācijas procesā notiek izmaiņas cilvēka domāšanā, uzvedībā, emocijās, izjūtās, vizuālajos tēlos. Metaforiski runājot, mēs varam pārstrādes mehānismu uztvert kā sava veida informācijas „sagremošanas” procesu jeb „metabolismu”, lai šo informāciju varētu izmantot cilvēka izdziedināšanai un dzīves kvalitātes uzlabošanai.

Ar EMDR metodes palīdzību traumatiskā informācija kļūst pieejama, tā tiek pārstrādāta un adaptīvā veidā integrēta. Kā arī tiek pārstrādātas arī mūsu negatīvas emocijas.

Pārstrādes process var notikt ne tikai izmantojot noteikta veida acu kustību, bet arī izmantojot citus ārējus kairinātājus – piemēram, vieglus piesitienus pa klienta plaukstu, gaismas vai dzirdes kairinātājus.

EMDR veiksmīgi palīdz tikt galā ar nepārliecinātību sevī, paaugstinātu trauksmi, depresiju, fobijām, panikas lēkmēm, seksuālām problēmām, atkarībām, ēšanas traucējumiem (anoreksija, bulīmija, kompulsīvā pārēšanās).

EMDR palīdz normalizēt emocionālo un psiholoģisko stāvokli uzbrukumu, katastrofu un ugunsgrēku upuriem. Mazinās pārmērīgu sēru, kas ir saistītas ar tuva cilvēka vai citu cilvēku zaudējumu, intensitāte.

Ar EMDR metodes palīdzību var pārstrādāt agrās bērnības, vēlākas dzīves vai tagadējas negatīvās un emocionāli traumatiskās situācijas.

EMDR veicina emocionālo līdzsvarotību, adekvāta pašvērtējuma, pašcieņas un pārliecinātības sevī veidošanos.

Vairāk par EMDR terapiju uzzini EMDR Latvija mājaslapā.

Psiholoģe-psihoterapeite Natālija Breitberga