web analytics
pep-logo

PEP mamma

PEP ir pirmā emocionālā palīdzība vecākiem ar bērnu no dzimšanas brīža līdz 3 gadu vecumam.

PEP mamma ir apguvusi īpašas zināšanas un prasmes un kopā ar sirdsgudrību sniedz palīdzību citiem vecākiem.

PEP mammas palīdzība pārsvarā notiek dodoties mājas vizītēs pie ģimenes.

PEP mamma pastāsta, kā palīdzēt mazulim adaptēties pasaulē pēc piedzimšanas, palīdz risināt dažāda veida grūtības, pārrunā ar vecākiem jautājumus, kas saistīti ar mazuļa ikdienas aprūpi, palīdz atšķirt grūtības, kas saistītas ar bērna augšanas un attīstības krīzēm, no grūtībām, kuras būtu vēlams risināt piesaistot kādu profesionāli (ārstu, psihologu, psihoterapeitu), atbalsta gan vesela, gan slima bērna aprūpē (stacionārā).

 

Kā ir pierādījusi līdzšinējā Latvijas PEP mammu pieredze un līdzīgu konsultējošu mammu pieredze atsevišķās Eiropas valstīs, jaunie vecāki, saņemot šādu ne-medicīnisku atbalstu iegūst vairāk pašpaļāvības un  vecāku kompetences, kas mazina spriedzi ģimenē, samazina vardarbības risku, veicina bērna optimālu attīstību.

 Palīdzība tiek sniegta sekojošā veidā:

–                    Atbalstīt, informēt un iedrošināt pirmajās dienās un nedēļās kopā ar   mazuli, palīdzot apgūt savu jauno lomu kā mammai vai tētim;

–                    Pastāstot, kā palīdzēt mazulim adaptēties pasaulē pēc dzimšanas – stresa mazināšanu, atbalstīšanu viņa vajadzībās, komunikāciju, nēsāšanu.

–                    Konsultējot zīdīšanas un zīdīšanas problēmu jautājumos

–                    Atbalstīt gan vesela, gan slima bērna aprūpē;

–                    Pārrunāt ar vecākiem ikdienišķus audzināšanas jautājumus (kāpēc   bērns man kož? ko darīt, lai bērns klausa? vai tiešām mans bērns  nedrīkst gulēt manā gultā? utt.);

–                    Palīdzēt risināt grūtības, kas saistītas ar bērna pārmērīgu   raudulīgumu, nemieru un miegu;

–                    Palīdzēt atšķirt grūtības, kas saistītas ar bērna augšanas un   attīstības krīzēm, no grūtībām, kuras būtu vēlams risināt piesaistot   kādu profesionāli (ārstu, psihologu, psihoterapeitu);

–                    Ieteikt vietas, kur vērsties pēc specifiskas profesionālas palīdzības.

PEP mamma iet pie mammas kā mamma, lai dalītos pieredzē. Ja zīdaiņa mamma saņem mammīgu atbalstu un iedrošinošu aprūpi, tad māmiņa jūtas spējīgāka aprūpēt savu bērnu.

PEP mammas uzdevums ir atbalstīt mammu, saprast, ko vajag mammai. Viena no svarīgākajām lietām, ko apguvusi PEP mamma ir uzmanīga klausīšanās māksla. Māmiņa var runāt un runāt kamēr norunā nost arī krietnu dalu nemiera, šaubu un grūtsirdības.

Jaunajai māmiņai īpašai svarīgs ir emocionālais atbalsts, jo māmiņai jāsniedz bērnam gan sava fiziskā, gan emocionālā klātbūtne. Bet, ja pašam  nav, tad arī citam nevar dot.

Jo vairāk māmiņa cenšas distancēties no savām nepatīkamajām izjūtām, jo grūtāk viņai pievērsties bērnam.

PEP mamma var atdzīvināt rutīnu un palīdzēt māmiņai no ikdienas rūpēm pārslēgties un iedziļināties savās izjūtās, apzināties un saprast, kas notiek. Jo vairāk māmiņa ieklausīsies savās izjūtās, jo lielāka iespēja, ka izdosies nodibināt labu kontaktu ar bērnu.

PEP mērķis ir veicināt sirsnīgastuvasdrošas piesaistes attiecības ģimenē, iedrošinot vecākus iepazīt, izprast savu mazuli un piedzīvot kopā ar viņu priecīgu ikdienu.

 Sagatavoja PEP mamma Solvita Neija

Vairāk par PEP mammām aplūko mājaslapā.