web analytics
Closeup of little girl washing hands – starting healthy habits early

Kā runāt ar bērnu par koronavīrusu

  • Nebaidies runāt par koronavīrusu. Lielākā daļa bērnu būs jau dzirdējuši par vīrusu vai arī redzējuši cilvēkus nēsājot sejas maskas, tāpēc vecākiem nevajadzētu izvairīties runāt par to. Tieši nerunāšana var likt bērnam uztraukties vēl vairāk. Balsties uz patiesiem faktiem. Pieaugušie lasa, skatās ziņas un jūsu ziņā ir informācija, kuru pasniegsiet bērnam. Jūsu mērķis ir palīdzēt bērnam justies informētam un iegūt patiesu informāciju, kas būs daudz drošāk un precīzāka, nekā informācija iegūta no bērna draugiem vai citiem ziņu avotiem.

  • Runā ar bērnu atbilstoši viņa vecumam. Nepārslogo bērnu ar informācijas daudzumu. Liels informācijas apjoms var bērnā radīt bažas un trauksmi. Centies atbildēt godīgi uz bērna uzdotajiem jautājumiem. Nebaidies, ja nezini atbildi uz visiem jautājumiem. Galvenais – esi pieejams savam bērnam.

  • Vēro savu bērnu. Ja tu redzi, ka bērns izrāda bažas, satraukumu – iedrošini bērnu runāt par savām izjūtām. Centies noskaidrot, ko bērns ir tieši dzirdējis par vīrusu un kā tas liek bērnam justies. Iedrošini bērnu vienmēr uzdot jautājumus, nebaidīties par to runāt. Tavs mērķis ir izvairīties bērnā radīt šausmu fantāzijas par situāciju.

  • Adresē pats savu trauksmi. Ja tu pats jūties trauksmains, ‘emocionāli uzvilkts’ un esi tuvu panikai, tas nav labākais laiks, lai runātu ar savu bērnu par koronavīrusu. Ja jūti paaugstinātu trauksmi sevī, centies to vispirms mazināt un tikai tad runāt ar bērnu, un atbildēt uz bērna jautājumiem.

  • Esi pārliecinošs. Bērni ir ļoti egocentriski, tāpēc nepārtraukta informācijas plūsma par vīrusu var bērnā radīt bailes, ka bērns noteikti ar to saslims. Tāpēc, kad runā ar bērnu, pārliecini bērnu, ka viņa risks saslimt ar šo vīrusu nav liels un vīrusa simptomi bērnos nav tik smagi.

  • Liec uzsvaru uz drošības pasākumiem. Norādi bērnam, kādi drošības pasākumi tiek veikti jūsu ģimenē. Bērni jūtas daudz drošāk, zinot kas viņiem jādara, lai būtu drošībā. Mēs zinām, ka koronavīruss vairāk izplatās klepošanas ceļā un pieskaroties dažādām virsmām. Runā un parādi bērnam, ka virsmas mājās tiek regulāri tīrītas, regulāri mazgājat rokas ar ziepēm un karstu ūdeni. Atgādini bērnam, ka rokas jāmazgā, kad ienākam no lauka, pirms ēdienreizēm, tualetes apmeklējuma, šķaudīšanas, klepošanas vai deguna izšņaukšanas. Ja bērns jautā par sejas maskām, droši saki, ka visiem maskas nav vajadzīgas un daži cilvēki ir piesardzīgāki.

  • Ievērojiet rutīnu. Nevienam mums nepatīk neziņa, tāpēc rutīnas ievērošana dod mums visiem zināmu stabilitāti. Šis ir īpaši svarīgi šobrīd, kad ir slēgtas skolas, ierobežoti bērnudārza, sporta pulciņu apmeklējumi. Strukturēta diena, regulāras ēšanas reizes un miega režīms ir svarīgi, lai bērns būtu laimīgs un vesels.

  • Runā, runā, runā. Esi atklāts ar bērniem. Saki, ka informēsi bērnu ar jaunāko informāciju, tiklīdz uzzināsi ko vairāk. Iedrošini bērnu, ka komunikācija jūsu starpā vienmēr būs atvērta. Droši saki bērnam: ‘’Lai arī šobrīd man nav visas atbildes uz taviem jautājumiem, zini, tiklīdz mamma vai tētis zinās ko vairāk, arī tu to zināsi.’’

Avots: https://childmind.org/article/talking-to-kids-about-the-coronavirus/

Tulkoja: Iveta Parravani