web analytics
41448779_10155955603280028_7112271593690103808_n

Debesmannas piecgades foto izstāde “Estepatās”

10.oktobrī, plkst. 17:00 “M Art Gallery” Rīgā, Mūkusalas ielā 71, tiks atklāta neparasta foto izstāde “Estepatās”, kuras mērķis ir runāt par jauno vecāku emocionālo veselību. Talantīgā fotogrāfa Matīsa Markovska fotogrāfijās būs redzami vairāku sabiedrībā zināmu vecāku stāsti par to, ka bērna ienākšana ģimenē var ienest ne tikai daudz prieka un laimes mirkļus, bet arī var nozīmēt jaunus izaicinājumus, grūtības, vientulības un nespēka sajūtu, vai pat likt saskarties ar pēcdzemdību depresiju un piedzīvot savā dzīvē tumšākos mirkļus. Izstādes iniciatīvas autori ir biedrība “Debesmanna”, kura jau piecus gadus sniedz atbalstu ģimenēm, kuri ir saskārušies ar pēcdzemdību depresiju.

Debesmannas vadītāja Iveta Parravani, daloties par izstādes tapšanas ideju, stāsta: “Mums bija svarīgi uzsvērt, ka no malas ne vienmēr var redzēt tās patiesās cīņas, ko vecāki izcīna ikdienā. Aiz smaidošajām ģimenes bildītēm sociālajos tīklos, vai aiz vienmēr uzspēlēta laimīgās ģimenes tēla saviesīgos pasākumos, var būt arī vientulībā un sāpēs izraudāti okeāni, nespēks un izmisums, nespēja piecelties no gultas un sajūta, ka esi kā cietumā, no kura nevari izbēgt. Daudzi no mums nēsā tās maskas, ko sabiedrība no mums sagaida, un neuzdrošinās atklāt, ka ne vienmēr viss ir tik skaisti kā gribētos.” Izstādes mērķis ir iedrošināt vecākus runāt ne tikai par priecīgo, kas saistās ar bērna ienākšanu ģimenē, bet būt arī atklātiem, ja saskarās ar grūtībām, vai meklēt profesionālu palīdzību, ja ir piemeklējusi pēcdzemdību depresija. “Ar šīm emocionālajām fotogrāfijām un mūsu pašu stāstiem mēs cenšamies jaunajiem vecākiem pateikt, ka tādu, kuri saskarās ar emocionālām grūtībām, nav mazums. Mūsu ir daudz un mēs esam tepat līdzās. Tieši tāpēc izstādes nosaukums ir “Estepatās”, bet biedrības moto: “Nepaliec vienatnē!””, stāsta Iveta Parravani.

10.oktobris kā izstādes atklāšanas diena nav izvēlēts nejauši, jo tieši 10.oktobrī tiek atzīmēta vispasaules garīgās veselības diena. Pēdējo piecu gadu laikā šī jau ir jau ir trešā informatīvā kampaņa, ko biedrība “Debesmanna” rīko tieši šajā zīmīgajā dienā. Šogad informatīvās kampaņas un izstādes “Estepatās” patronese ir radošā māksliniece Ieva Cipruse. “Par “bēdīgi” un “grūti” vajag runāt arī tad, kad tas jau ir garām. Gribas un vajag citiem, kuri nu ir turpat, pateikt, ka te, ārpus, ir arī citi tādi. Ka arī citi tur ir bijuši, ka es arī to esmu jutusi. Ka skumjas un grūtums ir bijis klātesošs, bet no skumjuma bedres var un vajag izkāpt!” savā pieredzē dalās kampaņas patronese Ieva Cipruse.

Bez Ievas izstādē piedalās arī biedrības “Debesmanna” vadītāja Iveta Parravani, blogeres Laura Grēviņa un Aiga Zviedre, aktrise Madara Melne-Tomsone, divu bērnu tētis Lauris Bokišs, rakstniece Laura Vinogradova, Edgards Andersons. Izstādes atklāšanas pasākumā par mūziku gādās Normunds Pauniņš no grupas Otra Puse un Antra Stafecka. Ar kafiju cienās kafijas nams Caffeine, bet veselīgo un ģimenisko uzkodu galdu klās veselīga dzīvesveida piekritēja un viena no kampaņas dalībniecēm – Laura Grēviņa.

Informatīvā kampaņa un fotoizstāde ir tapusi tikai pateicoties tās dalībnieku brīvprātīgajam darbam un ziedojumiem, tādēļ biedrība “Debesmanna” īpašu pateicību velta gan kampaņas redzamajām sejām, gan visiem labajiem cilvēkiem katra otrā pusē – fotogrāfam Matīsam Markovskim, grima māksliniecei Lolitai Graudiņai, Žaņa Lipkes Memoriālam, Communication ART, galerijai “M Art Gallery” un visiem pārējiem atbalstītājiem.

Vienlaikus ar informatīvās kampaņas un izstādes atklāšanu, biedrība “Debesmanna” atzīmēs arī savu piekto dzimšanas dienu un kopā ar saviem domubiedriem un atbalstītājiem atskatīsies uz šajos gados sadarīto, jo tā tiešām ir daudz. Biedrība sniedz atbalstu un konsultācijas ģimenēm, kuras saskārušās ar pēcdzemdību depresiju, organizē bezmaksas atbalsta grupas gan Rīgā, gan citās Latvijas pilsētās, kā arī nodrošina online slēgtās pašpalīdzības grupas. Biedrība ir organizējusi arī vairākas vasaras nometnes ģimenēm, informatīvās kampaņas “Turepatās” un “Nepaliec vienatnē”, piedalījusies diskusijās par jauno vecāku emocionālo veselību gan publiskos pasākumos, gan sabiedriskajos medijos, kā arī sniedzot intervijas dažādos laikrakstos. Biedrībai ir arī izveidojies cieša sadarbība ar mūziķiem Normundu Pauniņu no grupas “Otra Puse” un Antru Stafecku, kuri ir radījuši dziesmu “Kopā”, kas ir ne tikai speciāli veltīta cilvēkiem, kas cīnās ar pēcdzemdību depresiju, bet ir kļuvusi par biedrības “Debesmanna” himnu. 

Biedrības “Debesmanna” vadītāja Iveta Parravani: “..Mums bija svarīgi uzsvērt, ka no malas ne vienmēr var redzēt tās patiesās cīņas, ko vecāki izcīna ikdienā. Izstādes mērķis ir iedrošināt vecākus runāt ne tikai par priecīgo, kas saistās ar bērna ienākšanu ģimenē, bet būt arī atklātiem, ja saskarās ar grūtībām un meklēt profesionālu palīdzību, ja ir piemeklējušas grūtības. Daudzi no mums nēsā tās maskas, ko sabiedrība no mums sagaida, un neuzdrošinās atklāt, ka ne vienmēr viss ir tik labi kā gribētos. Ar šīm emocionālajām fotogrāfijām un mūsu pašu stāstiem mēs cenšamies jaunajiem vecākiem pateikt, ka tādu, kuri saskarās ar emocionālām grūtībām, nav mazums. Mūsu ir daudz un mēs esam tepat līdzās. Neticas, ka Debesmannai aiz muguras jau pieci gadi. It kā maz, bet tai pat laikā tik daudz. Ir labi pastrādāts, bet mums priekšā vēl daudz darāmā..’’.

Pievienojies pasākuma nācējiem šeit:  https://www.facebook.com/events/1512033555607150/